Najczęściej kupowane

Producenci

Nowe produkty

Okazje

StrongholdStronghold to broń przeznaczona do walk treningowych i do larpów gdzie walka jest dominującym elementem zabawy. Miecze z tej serii pochodzą z duńskiej fabryki larpowej Iron Fortress (Epic Armoury) i stanowią idealną odpowiedź na potrzebę zwiększenia trwałości broni larpowej przy zachowaniu parametrów bezpieczeństwa jej użytkowania.Epic Armoury to największy i najbardziej rozpoznawalny producent sprzętu larpowego na świecie, który od dekady produkuje zarówno wysokiej klasy broń larpową, jak i kostiumy, produkty służące do charakteryzacji, oraz specjalnie projektowane z myślą o larpach pancerze.

Stronghold

Czym różni się Stronghold od znanej nam broni larpowej?Technologia wykonania jest nieco inna niż w klasycznej broni larpowej w powłoce lateksowej. Tu mamy do czynienia z bardzo starannie dobraną pianką o jednorodnej i gładkiej strukturze, która osadzona jest na rdzeniu z włókna szklanego. Ostrze miecza powstaje w formie do które wtryskiwana jest pianka, a następnie jest osadzane na rękojeści i malowane. Owa pianka stanowi o jakości tego rodzaju broni; cechuje ją rewelacyjny stopień powrotu po odkształceniu i bardzo duża wytrzymałość, przy równoczesnej dużej miękkość i niewielkiej wadze. Dzięki temu broń marki Stronghold zachowuje parametry bezpieczeństwa obowiązujące dla broni larpowej.  W konstrukcji mieczy Stronghold użyto bardzo wytrzymałych i równocześnie elastycznych rdzeni z włókna szklanego o średnicy 8 mm. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo wysoki stopień absorpcji energii uderzenia. Rękojeść wykonano z dużo twardszej pianki (w praktyce przypominającej gumę), która z jednej strony pozwala na sztywne i pewne osadzenie głowni, a równocześnie jest bezpieczna w sytuacji przypadkowego uderzenia wystającymi jej elementami (np. jelcem). Pianka z której zrobiono rękojeści pozwoliła także na oddanie na nich szczegółów i zdobień, co podniosło walory estetyczne.     Stronghold
Jak to się sprawdza w praktyce?Stronghold to broń piankowa, może nie tak ładna jak broń "lateksowa", ale niewątpliwie trwalsza i bardziej wytrzymała. To miecze którymi możemy całymi godzinami trenować walkę larpową bez obawy, że zgnieciemy sztych albo zniszczymy powłokę lakieru w wyniku trafień w szorstką powierzchnię. To broń która nie zniszczy się nam w kontakcie z twardymi elementami pancerza, albo tarczy. No i wreszcie, to broń której nie musimy specjalnie konserwować i spryskiwać silikonem.Miecze z pianki poliuretanowej są nieco twardsze niż miecze "lateksowe"  i mimo że są zupełnie bezpieczne, zaleca się stosowanie choćby minimalnej ochrony ciała w postaci choćby miękkiego pancerza. Pamiętajmy, że Stronghold powstał z myślą o treningach i battle larpach, gdzie zawsze są stosowane pancerze. Miecze Stronghold są równocześnie kompatybilne z inną dostępną w Rekwizytorni bronią larpową. Możemy śmiało walczyć strongholdami przeciwko klasycznej broni "lateksowej".Testy bezpieczeństwa.Wspólnie z organizatorami kilku polskich imprez larpowych, uczestnikami i gośćmi areny walki larpowej Silberberg oraz uczestnikami treningów larpowych Battle Larp Poznań (którym serdecznie dziękujemy), wykonaliśmy próby i testy marki Stronghold, zwracając w ich trakcie szczególną uwagę na elementy związane z bezpieczeństwem. Okazało się, że w pierwszym kontakcie broń piankowa odczuwalna jest jako boleśniejsza gdy trafiamy w niechronione zupełnie części ciała (szczególnie kości, np. przedramiona), ale już niewielka ochrona (nawet zwykła grubsza odzież) zapewnia nam względny komfort. W testach porównawczych z klasyczną bronią larpową okazywało się, że stopień odczuwania uderzenia był nawet porównywalny z niektórymi powszechnie używanymi modelami broni "lateksowej". Nie mniej jednak, użytkownicy marki Stronghold powinni pamiętać o jej przeznaczeniu i fakcie nieco większej jej twardości.StrongholdPodsumowanie.Broń larpowa z pianki poliuretanowej jest obecna w świecie larpowym od wielu lat, jednak większość tych produktów cechuje duża twardość i bolesność, a przez to są one wykluczane z części imprez. Nie inaczej było do tej pory w Polsce. Stronghold pomyślano tak, by zachowując najważniejsze właściwości broni piankowej jakimi są trwałość i wytrzymałość, ograniczyć twardość i bolesność. Zastosowano bardzo trwałą ale lekką piankę i elastyczny rdzeń, dzięki czemu uzyskano niewielką wagę i dobrą absorpcję energii uderzeń. Broń ta ma więc szansę wejść do gry gdzie do tej pory królowały delikatne miecze piankowe w powłoce lateksowej. Póki co zalecamy Strongholdy głównie do walk treningowych oraz gier bitewnych.